Παρασκευή 17 Μαΐου 2024

Με νίκη έκλεισε η αναπτυξιακή μας ομάδα Υπερίων Αμαλιάδας Basketball τον πρώτο γύρο της τελικής φάσης του πρωταθλήματος της Β κατηγορίας ΕΣΚΑΗ, καθώς επικράτησε δύσκολα χθες το απόγευμα του Κρόνου ΑΟ Πάτρας, στο κλειστό γυμναστήριο Αλεξιώτισσας με σκορ 62-63. Η ομάδα του Υπερίωνα, που αποτελείται αποκλειστικά από εφήβους και παίδες, αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες και πραγματοποιώντας μέτρια εμφάνιση δυσκολεύτηκε σημαντικά να κάμψει την αντίσταση της πολύ καλής ομάδας του Κρόνου, συνεχίζοντας το αήττητο σερί της τη φετινή σεζόν που την φέρνει πλέον μια ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Γιώργου Λεβεντούρη
προσπάθησαν από την αρχή να επιβάλουν τον ρυθμό τους ξεκινώντας δυνατά τον αγώνα στην επίθεση (5-14). Όμως οι κακές επιλογές άμυνα έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να επιστρέψουν γρήγορα στο ματς κλείνοντας το Α δεκάλεπτο στο 18-20. Στο Β δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι λειτούργησαν ακόμη καλύτερα, με την ομάδα μας να πραγματοποιεί το χειρότερο δεκάλεπτο τη φετινή σεζόν σημειώνοντας μόλις 8 πόντους και να βρίσκεται φυσιολογικά πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (34-28). Στο Γ δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε σημαντικά παρότι οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι επιθετικά (49-45). Στο τελευταίο δεκάλεπτο παίζοντας ακόμη πιο δυνατή άμυνα και ευστοχώντας σε κρίσιμα σουτ ο Υπερίων κατάφερε να προηγηθεί με +8, όμως λάθη και βιαστικές ενέργειες έβαλαν τους γηπεδούχους και πάλι στο ματς που το διεκδίκησαν μέχρι τη τελευταία κατοχή.
 Από την ομάδα ξεχώρισαν οι Ράλλης με 26 πόντους με 3 τρίποντα και Τσίπας με 22 πόντους και 3 τρίποντα.